"> صفر تا صد خلاصه نویسی
دفتر مرکزی ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰
مشاوره و برنامه ریزی ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
اساتید اوج یادگیری

همه چیز در مورد خلاصه نویسی

خلاصه نویسی با اوج یادگیریخلاصه نویسی با اوج یادگیری

بهترین راه برای یادگیری و اطمینان از دقت در درس خواندن داشتن همین خلاصه نویسی است، خلاصه نویسی و نکته برداری دو تا از اصلی ترین ابزار درس خواندن محسوب می شوند و در روند موفقیت و کسب نتیجه بهتر داوطلبان تاثیر بسزایی دارد. در این نوشته به توضیح خلاصه نویسی چیست و راهکار هایی برای داشتن خلاصه نویسی کامل و جامع می پردازیم، با ما همراه باشید

خلاصه نویسی

خلاصه برداری و نکته برداری یعنی مباحثی که دانش آموز میخواند تیترهایی که اصلی هست را به عنوان نکته یادداشت و مطالب اصلی آن را به زبان خودش و یا کتابی بنویسد که همان خلاصه نویسی است.

خلاصه نویسی موفق زمانی است که مطلب به طور کامل اما در تعداد کلمات کمتر و کاملا غنی برداشته شود منظور از کامل این است که فرد هنگام مرور نیازی نداشته باشد کتاب را کامل بخواند چراکه فرد موقع خوندن بعد از این که مطلب را درک کرده باشد و بعد خلاصه را بنویسد از این اطمینان برخوردار خواهد بود.

اهمیت خلاصه نویسی

کاهش استرس

زمانی که دانش آموز حین مطالعه روی برگه ( دفتر یا دفترچه ) نکات اصلی را می نویسد، یعنی مطلب را یاد گرفته و بعد برای خودش داخل دفترچه یادداشت کرده و برای مرور و تست زدن با نگاه کردن به آن مطالب برایش مرور خواهد شد.

دقت

زمانی که دانش آموز میداند که قصد خلاصه نویسی دارد، سعی میکند دقت خود را بالاتر برده و به کوچک ترین مطالب و نکات توجه می کند و زمانی که دقت فرد بالا برود بهتر درس را یاد گرفته و تغییر را در عملکرد تحصیلی خود نیز مشاهده می کند.

یادآوری

منظور از یادآوری آن است که چون خلاصه نویسی را خود فرد انجام داده و حین نکته برداری از دقت بالایی هم برخوردار بوده حتی اگر خلاصه هایش را مرور نکرده باشد باز هم با یک مطالعه سطحی مجدد مطالب برای فرد یادآوری می شود.

بهترین روش های خلاصه نویسی

حاشیه نویسی

یکی از راه های خلاصه نویسی برای کنکور حاشیه نویسی می باشد. ساده ترین روش یادداشت برداری برای کنکور برای ما این است که در حاشیه صفحات کتاب درسی خودمان در زمان درس دادن معلم یا خواندن آن درس، نکات مهم را بنویسیم. بهتر است که سعی کنیم نوشته هایمان مرتب باشد تا موقع مرور کردن آن ها دچار دردسر نشویم. 

استفاده از جدول

کشیدن جدول هم می تواند یک راه خلاصه نویسی برای کنکور باشد.

جدول ها باعث مرتب شدن مطالب ما می شوند، شما می توانید اطلاعات یا روش های مربوط به یک مبحث را وارد یک جدول کنید تا فهم آن مطالب در مرورهای بعدی وقت بسیار کمتری از شما بگیرد. مثلا برای یادگیری مبحث حرکت شناسی می توانید جدولی رسم کنید که ردیف های آن بیانگر نوع حرکت (بدون شتاب، شتاب ثابت، شتاب متغیر) باشد. ستون های جدول نیز می تواند معرف فرمول ها یا نمودارهای مکان, سرعت و شتاب این حرکت ها باشد. بنابراین هنگام مرور مبحث حرکت شناسی با نگاه سریع به این جدول اطلاعات مربوطه را به خاطر خواهید آورد.

دسته بندی کردن مطالب

یکی دیگر از ترفند های خلاصه برداری برای کنکور دسته بندی کردن مطالب می باشد، برای این کار اول ما با دسته بندی های کلی تر شروع می کنیم و بعد کم کم تعداد دسته بندی های کوچک تر را در آن ها قرار می دهیم.

این کار برای سازماندهی کردن مطالب درسی به ما کمک می کند و همچنین زمانی که می خواهیم مطالب را مرور کنیم، کار راحتی خواهیم داشت. با این که این روش، روش موثری است اما یک مشکل دارد و آن وقت گیر بودن این روش است. برای دسته بندی کردن مطالب می توانید از نمودار درختی استفاده کنید.

هایلایت کردن

یکی از راهکارهای خلاصه نویسی برای کنکور و رایج دیگر که معمولا اغلب دانش آموزان از آن استفاده می کنند، هایلایت کردن و علامت گذاشتن مطالب مهم است.

یادداشت کلمات کلیدی

یکی دیگر از راه های خلاصه نویسی برای کنکور استفاده از کلمات کلیدی است.

کلمات کلیدی چیست؟ کلماتی هستند که نکته اصلی را دربردارند. در این نوع خلاصه نویسی از نوشتن کلمات اضافی دیگر خودداری می شود. مثلا اگر این جمله که “ما در فصل پاییز که فصل برگ ریزان است به مدرسه می رویم” جز نکات اصلی درس باشد. کلمات پاییز و مدرسه و برگ، کلمات کلیدی محسوب می شوند. فرد در خلاصه برداری خود همین سه کلمه را می نویسید و سایر کلمات را به صورت تصویر ذهنی، در ذهن خود نگه می دارد، در واقع کلمات کلیدی با تصویرسازی فرد از آن رابطه مستقیم دارد.

مشاوره تحصیلی

گاهی دانش آموز تصور می کند که روش خلاصه نویسی و مطالعه صحیحی را دارد اما زمانی نتایج امتحانات و آزمون های آزمایشی را دریافت می کند چندان مطلوب نیست، در بیشتر موارد عدم آگاهی فرد از مناسب ترین روش مطالعه و برنامه ریزی درسی متناسب با خود عامل اصلی برای عدم نتیجه گیری است.

یکی از تاثیر گذار ترین و مهم ترین عواملی که بر روند مطالعه و نتیجه گیری دانش آموزان و فارغ التحصیلان تاثیر دارد، داشتن مشاور تحصیلی متخصص و پیگیر می باشد که بتواند مناسب ترین روش های مطالعه دروس و خلاصه نویسی آن ها را با توجه به توانمندی های ذهنی فرد آموزش داده و پیگیر روند مطالعه دانش آموز باشد.

مشاورین تحصیلی اوج یادگیری با داشت تحصیلات آکادمیک و تجربه کافی درزمینه تحصیل و برنامه ریزی تحصیلی، هر سال دانش آموزان و فارغ التحصیلان بسیاری را با همکاری خود فرد به نتیجه دلخواهشان رسانده اند.

برای ارتباط با مشاورین اوج یادگیری و دریافت مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰ و ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰ تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن کنکور آسان است