"> کنکور ویژه تربیت معلم بهمن 1402 برگزار خواهد شد
دفتر مرکزی ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰
مشاوره و برنامه ریزی ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
اساتید اوج یادگیری

کنکور ویژه تربیت معلم

کنکور ویژه تربیت معلم

کنکور ویژه تربیت معلم چیست؟

کنکور ویژه تربیت معلم چه زمانی برگزار می شود؟

به گفته وزیر آموزش و پرورش، از امسال کنکور ویژه تربیت معلم (فرهنگیان) بر اساس قانون جدید ( بدون محدودیت سنی) برگزار خواهد شد. در این نوشته به توضیح کنکور ویژه تربیت معلم و زمان برگزاری آن می پردازیم.

رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش کشور، در هزارو بیست و نهمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با ارائه گزارشی از فعالیتها و دستاوردهای آموزش و پرورش، گفت: هیچ آموزشی نمی‌تواند گزینش بد نیروهای داوطلب ورود به آموزش و پرورش را جبران کند لذا باید در گزینش افراد برای جذب در آموزش و پرورش دقت و ظرافت بیشتری به خرج داده شود.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در گزینش داوطلبان ورود به آموزش و پرورش باید صلاحیت‌های حرفه‌ای، اختصاصی و عمومی آنها به دقت مورد بررسی قرار گیرد. گزینش و جذب نیرو برای آموزش و پرورش باید با آرامش و فرصت کافی انجام شود.

صحرایی با اشاره به اینکه سرنوشت آینده فرزندان این سرزمین در دستتان معلم است، گفت: یک کانون ارزیابی برای گزینش نیروهای داوطلب ورود به دانشگاه فرهنگیان ایجاد کرده ایم. این کانون به دقت به ارزیابی صلاحیت های حرفه ای، عمومی و اختصاصی داوطلبان می پردازد. 

وی افزود: ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان برای سال تحصیلی جدید ۳۰ هزار نفر است که هر سال ۵ هزار نفر تا رسیدن به مرز ۴۰ هزار نفر به آن اضافه می شود. 

وی اظهار کرد: برای اولین بار در بهمن ماه سال ۱۴۰۲ کنکور ویژه تربیت معلم برگزار می شود لذا تا مهر سال آینده فرصت داریم که نیروهای داوطلب ورود به آموزش و پرورش را از لحاظ صلاحیت‌های فردی و حرفه‌ای گزینش و جذب کنیم.

لازم به ذکر است شرایط ثبت نام و منابع کنکور تربیت معلم مشخص نیست و طبق اعلام سازمان سنجش، اواخر شهریور ماه اعلام می شود

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شورای عالی آموزش و پرورش باید برنامه و طرح‌های تربیتی را از معاونت، سازمان ها و دانشگاه‌های وابسته به آموزش و پرورش مطالبه کند، تصریح کرد: فعالیت‌های تربیتی در مدارس باید مورد توجه جدی دست اندرکاران نظام تعلیم و تربیت قرار گیرد.  

وی با اشاره به ضرورت دقت در انتخاب و انتصاب مدیران مدارس، اضافه کرد: شیوه نامه، آئین نامه انتخاب و انتصاب مدیران مدارس به استان ها اعلام شده است. هدف ما از اعلام این شیوه نامه انتخاب و انتصاب مدیران توانمند، اثرگذار، خلاق و نوآور و متعهد به اهداف نظام تعلیم و تربیت است. 

صحرایی با اشاره به اینکه سند هنوز به کف مدرسه نرسیده است، افزود: باید راهنمای اجرای سند تحول بنیادین در مدرسه تهیه و تدوین شود تا مبنای برنامه ریزی و عمل مدارس قرار گیرد.

وی افزود: شاخص های ارزیابی سند تحول بنیادین باید هر چه سریعتر تدوین شود. برای هر موضوع سند باید مشخص کنیم چه کاری انجام شده است.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: برگزاری دوره های ضمن خدمت جهت آشنایی فرهنگیان با سند تحول بنیادین یک ضرورت انکارناپذیر است چون محور اصلی اجرای سند تحول در مدرسه، معلم است.

صحرایی با اشاره به ظرفیت های شورای عالی آموزش و پرورش برای کمک به نظام تعلیم وتربیت، گفت: یکی از وظایف شورای عالی بررسی و تصویب برنامه‌های درسی و تربیتی کلیه موسسات آموزشی کشور که در حوزه آموزش و پرورش فعالیت دارند، می باشد. این یک ظرفیت بی نظیری است که باید از آن برای نظام مند کردن فعالیت های آموزشی و پرورشی استفاده کرد. 

 وی در پایان پیشنهاد کرد: جلسات شورای عالی آموزش و پرورش به جای اینکه در دفتر وزیر تشکیل شود در مدارس، سازمانها و دانشگاه‌های وابسته به آموزش و پرورش برگزار شود.

در بخش دیگر این نشست، محمود امانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در این جلسه گفت: تغذیه علمی و ایجاد فرصت های مطالعاتی برای معلمان و توجه به کیفیت و موقعیت های یادگیری دانش آموزان از جمله مواردی است که می تواند در بهبود کیفیت تدریس و انتقال معلومات معلمان به دانش آموزان موثر باشد. 

امانی با اشاره بر اینکه وظیفه شورای عالی آموزش و پرورش سیاستگذاری در حوزه نظام تعلیم و تربیت است، تاکید کرد: گزارشی که از اجرای سند تحول بنیادین در این جلسه ارائه شد توسط معاونت ها، سازمان ها و دانشگاه های وابسته به وزارت آموزش و پرورش تهیه شده است.

12 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

  عالی ایکاش این خبر درست باشه تا کسایی که امثال بنده علاقه دارند معلم بشند ولی سنشون بالاست یا نمی‌تونند از اول بشینند درسهای دبیرستانو بخوانند به واسطه کنکور جدا برای تربیت معلم فرصت برای معلم شدن داشته باشند

  سلام
  امسال برای گزینش دانشجو ؛آیا معدل نهایی مد نظر هست چون من معدلم خوب بود ولی رتبه ام خوب نبود

  شما ۳۹ سالته کی می خوای بری دانشگاه کی می خوای بری سرکار همینه یکسری معلم های سن بالا اعصاب ندارند

  متاسفم یه ذره به فکر آینده کشور باشین
  اگه عاشق معلمی بودین بیست سال پیش می‌رفتیم سراغش…

  شما با این تصمیمتان به رشته انسانی ها ظلم کردین
  مثل این میمونه که رشته ی پزشکی رو از بین رشته های تجربی حذف کنین
  الان دیگه رشته ادبیات ب هیچ دردی نمیخوره

  تورو خدا فوق دیپلم طراحی و دوخت بردارین متولد ۶۸ هستم چه گناهی کردیم که از فوق دیپلم برنمیدارین منی که دانشگاه سراسری خوندم به خاطر شغل همسرم که نظامی هست نتونستم با بچه لیسانس بگیرم چرا باید در آرزوی یه امتحان استخدامی پیر شم و بمیرم با دوتا بچه چطوری برم حضوری کلاس بشینم تا لیسانس بگیریم من و امسال من چرا باید از استخدامی ها محروم بشیم لطفا حداقل یکبار فوق دیپلم طراحی و دوخت تو دفترچه بزارین
  از ارومیه

  مگه کارمند چقد حقوق میدن اونم همیشه باید بله چشم قربان بگی ،شما میتونید ی کارگاه تولیدی راه بیندازید وکار افرین بشید هم کسب در امد خوب

  سلام و عرض ادب
  لطفا تدابیری اندیشه شود تا در کنکور اختصاصی تربیت معلم از هنرجویان هنرستانی (از دروس تخصصی مرتبط با فنی و حرفه ای) مانند رشته های نظری آزمون برگزار گردد زیرا هنرجویان نخبه و مستعدی هستن که میتوانند بهترین هنرآموزان و معلمان و دبیران حرفه ای برای آموزش و پرورش هستن و چنانچه از هنرآموزان حق شرکت در کنکور اختصاصی از دروس مرتبط با رشته فنی و حرفه ای گرفته شود حقشان ضایع می‌گردد چه فرقی بین دیپلم نظری و فنی وجود دارد که نظری ها میتوانند بعد از چند سال برگردن به مدارسی که روزی درس خوانده اند و آموزش دهند ولی فنی حرفه ای ها این حق از آنها گرفته شود و نتوانند در رشته ای که بصورت حرفه ای تحصیل کرده اندآموزش دهند.

  با سلام.این هم یکی از برنامه های غلط مسئولان غلط و بی کفایت است که با برنامه هاسی سر گردان و نا مشخص هر بی کارشناسی با باند و پارتی مسئول می شود و آنگاه می خواهد خواب های پریشان خود را برای جوانان این سرزمین رویای حقیقی و عملی بسازد اگر برنامه درستی حا کم باشد چرا هر روز یک سازی می زنند ،چرا قبلا محدودیت سنی بود اگر غلط بود دودش به چشم چه کسانی رفت اگر محدودیت سنی نباشد فردا هر قشری باید وارد آموزش و پرورش شود ،چند شغله، بازاری،و…..دو سال بعد وقتی آسیب ها را دیدند و احتمالا اهداف مورد نظر شان تامین شد باز باید بگویند باشد چرا آشوب و استرس به جامعه عمدی تزریق می کنید نمی توانید و نادانید برید کنار .بخدا اگر در یک حکومت سگ های بازار گرسنه باشند حاکمان باید فردا جواب بدهند .

  سلام خواهرم فکر میکنی کسی این مطالبو میخونه که داری التماس میکنی اون موقعی که باید به فکر درس و شغل بودی رفتی ازدواح کردی الان ازخواب بیدار شدی

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن کنکور آسان است