">برنامه ریزی تحصیلی و کنکوری موسسه اوج یادگیری - اوج یادگیری
دفتر مرکزی ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰
مشاوره و برنامه ریزی ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰

برنامه ریزی اوج یادگیری

برنامه ریزی اوج یادگیری

برنامه ریزی تحصیلی و کنکوری ؟؟ مشکلی که دانش آموزان و داوطلبین کنکوری در طی چند سال با آن روبرور هستند .

هر فردی در طول زندگی خود نیاز به برنامه ریزی دارد و هیچ کاری بدون یک برنامه ریزی درست قابل انجام دادن نیست .

برنامه ریزی یعنی اختصاص دادن ساعاتی از عمر به کاری خاص به طوری که همه کارها در وقت خود و طبق زمان بندی قبلی به انجام رسد و چیزی از آن باقی نماند .

هر برنامه ریزی مفید و کامل مستلزم چندین کار است :

۱-کاغذ و قلمی بردارید و فهرستی از کارهای خود را که باید انجام دهید بنویسید .

این فهرست شامل کارهای شخصی ، کارهای مربوط به منزل که بر عهده شماست ، کارهای روزمره که انجام می دهید مانند خواب ، غذا خوردن و … کلاس های هنری و ورزشی که می خواهید شرکت کنید .

۲-شرط اساسی برای برنامه ریزی تحصیلی اول اراده و تصمیم است ، دوم یک تعهد قلبی  و وجدانی با خویش . افراد نا موفق افرادی هستند که با جدیت موضوع و هدف خود را دنبال نمی کنند ، با جدیت و قدرت دنبال نمی کنند ، یا اگر تلاش می کنند از راه درست تلاش نمی کنند ، بدون برنامه و بدون شناخت راه اقدام می کنند .

عده دیگری برای رسیدن به هدف خود بسیاری از نیاز ها را نادیده می گیرند و پس از تلاش فراوان به هدف خود می رسند اما بسیاری از بهترین ها مثل خانواده ، تفریح ، سلامت و … را ندارند . 

۳-فهرست کارهای خود را مقابل خود قرار دهید و هدف و کاری که برایتان اولویت دارد را در نظر بگیرید مثلا قبولی با بهترین رتبه و تراز درکنکور سراسری . سپس کارهایی که باید انجام دهید و اجبار در آن ها می باشد را نیز جدا کنید .

اشتباه بعضی از افراد این است که گمان می کنند حالا که باید درس بخوانند پس کار دیگری نباید انجام دهند. برنامه ریزی این گونه افراد مانند ربات می باشد زیرا نیاز های مهم زندگی یک فرد را در نظر نگرفته اند . سعی  کنید در برنامه خود یک آدم معقول و منطقی باشید .

۴-یک شبانه روز ۲۴ ساعت بیشتر نیست و شما در طول این مدت به ۶-۸ ساعت خواب نیاز دارید . سعی نکنید از خوابتان کم کنید تا وقت بیشتری را جهت تحصیل ذخیره کنید . خستگی ناشی از کمبود وقت بین ساعات روز پخش می شود و توان فکری و جسمی شما را کاهش می دهد . وقت خواب خود را منظم کنید تا ذهن به این تایم عادت کند .

۵-وقت صبحانه ، ناهار ، شام را مشخص کنید تا سیستم بدن به این تایم و برنامه عادت کند . هرگز بلافاصله بعد از غذا خوردن به مطالعه کردن مشغول نشوید . ۱۵ دقیقه بعد از غذا خوردن را به مطالعه اختصاص دهید . اگر در خلال روز احساس گرسنگی کردید مطالعه را قطع کنید و میان وعده مقوی بخورید . اما هرگز در حین مطالعه خوراکی هایی مانند : آدامس ، تخمه و … نخورید .

۶-همیشه در طول روز کارهایی برای انجام دادن وجود دارد . کارهایی مانند تماشای یک سریال ، خرید کردن و …. این کارها را در برنامه ی خود حذف نکنید بلکه زمان آن ها را مشخص کنید . از این فرصت ها نیز به بهترین نحو استفاده کنید . مثلا در راه خرید کردن لغات عربی و زبان را برای خود مرور کنید .

بعد از مشخص کردن ساعت هر کار تایم باقی مانده در طول روز را برای خود مشخص کنید . و طبق کنکور سراسری برنامه ریزی تحصیلی خود را انجام دهید .

در کنکور سراسری دو نوع سوالات اختصاصی و عمومی داریم .

دروس عمومی عبارتند از : ادبیات – دین و زندگی – زبان انگلیسی و عربی

به اندازه یی که برای دروس اختصاصی وقت می گذارید برای دروس عمومی نیز تلاش کنید و تایم  مشخصی در برنامه مشخص کنید .

رتبه برتر های زیادی با تکیه بر دروس عمومی توانسته اند درصد و تراز بالایی را کسب کنند پس به اندازه ی که برای دروس اختصاصی وقت نیاز است برای دروس عمومی نیز زمان در برنامه قرار دهید .

پس از دروس عمومی نوبت به دروس اختصاصی می رسد . در دروس اختصاصی سه مطلب را فراموش نکنید : ضریب بالای دروس ، حجم زیاد مطالب ، دشوار بودن مطالب .

پس باید با توجه به رشته ی تحصیلی و میزان ضریب هر درس در رشته ، زمان کافی را برای مطالعه ی آن درس قرار دهید .

گاهی اوقات مبحثی را که دارای حجم کم ، مطلب آسان وضریب پایین است را می توانید جایگزین مباحث با ضریب بالا ولی دشوار کنید .

ضعف و توانایی خود را در دروس مختلف شناسایی کنید . از ضعیف بودن در یک درس نترسید هر ضعفی را می توانید با برنامه ریزی دقیق و تلاش برطرف کنید .

به یاد داشته باشید یک برنامه ریزی تحصیلی و کنکوری زمانی نتیجه می دهد که از منابع خوبی نیز استفاده شود .

منابع کنکوری

منابعی که سال ها دانش آموزان از آن ها استفاده کرده اند و توانسته اند به رتبه ها و تراز های خوبی دست پیدا کنند منابع اوج یادگیری می باشند .

منابع اوج یادگیری شامل دروس ریاضی و فیزیک با تدریس امیر مسعودی ، شیمی با تدریس عارف ربیعیان ، زبان با تدریس امیر دانش زاده ، زیست با تدریس مهدی شیخی ، عربی و دین و زندگی با تدریس حسین احمدی و …. است .

هر دانش آموز با مراجعه به سایت اوج یادگیری و انتشارات گیلنا می تواند از دانلود های رایگان اساتید برنامه اوج یادگیری استفاده کند و برای تهیه محصولات اوج یادگیری می تواند با شماره ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰ , ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰ ارتباط برقرار کند .

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن کنکور آسان است