"> صفر تا صد دروس عمومی کنکور
دفتر مرکزی ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰
مشاوره و برنامه ریزی ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
اساتید اوج یادگیری

دروس عمومی کنکور

دروس عمومی کنکور

کنکور سراسری شامل دروس اختصاصی و دروس عمومی است، که برای کلیه گروه های آزمایشی کنکور سراسری ابتدا دفترچه سوالات دروس عمومی به داوطلبان داده می شود.

معمولا بیشتر دانش آموزان و فارغ التحصیلان، یادگیری دروس عمومی را آسان تلقی کرده و مطالعه آن ها را به دو ماه پایانی اختصاص می دهند و زمان مطالعه آن ها را در طول ده ماه، صرف مطالعه دروس اختصاصی می کنند.

دروس عمومی کنکور برای همه گروه های آزمایشی مشترک است؟

بله هر چهار درس ادبیات، عربی، دینی و زبان برای هر ۵ گروه آزمایشی کنکور سراسری مشترک بوده و ضریب ثابتی دارد.

هر تست ادبیات را در چند ثانیه بزنیم؟

ادبیات کنکور شامل ۲۵ تست می باشد و مدت زمان پاسخ گویی به آن ها ۱۸ دقیقه است، یعنی دانش آموزبرای هر تست ۴۲ ثایه فرصت دارد.

دو ماه آخر دروس عمومی را بخوانیم؟

به داولطبانی که هدف قبولی در رشته های برتر را دارند توصیه می شود دروس عمومی را از ابتدای سال تحصیلی و با برنامه ریزی همراه با دروس اختصاصی مطالعه کنند، چراکه دو ماه پایانی باید به مرور، جمع بندی و تست زنی اختصاص داده شود.

دروس عمومی در دفترچه به ترتیب ارائه سوال ها شامل:

 1. ادبیات
 2. عربی
 3. دین و زندگی
 4. زبان انگلیسی

اهمیت دروس عمومی

با یک بررسی ساده می توان متوجه شد که تست های دروس عمومی در چند سال اخیر به صورت مفهومی در کنکور ارائه می شود و داوطلبان کنکور با مطالعه صحیح مباحث و تسلط بر آن ها می توانند به آسانی سخت ترین تست های دروس عمومی کنکور را بزنند.

در حالیکه سخت ترین سوالات دروس اختصاصی در کنکور با وجود تسلط کامل بسیار زمان بر بوده و داوطلب را از زدن تست های دروس اختصاصی دیگر باز می دارد به همین دلیل در بسیاری از موارد موجب شکست داوطلب در کنکور سراسری شده است.

توصیه ما به داوطلبان کنکور سراسری آن است که دروس عمومی را به هیچ وجه از برنامه ریزی سال کنکور خود حذف نکنند بلکه با یادگیری روش های تست زنی مباحث، در جهت بالا بردن تسلط خود بر تست زنی دروس عمومی و مدیریت زمان تلاش کنند.

ادبیات کنکور

ادبیات کنکور سراسری، اولین درس دفترچه سوالات عمومی است و ضریب ۴ را دارد، ادبیات کنکور شامل ۲۵ سوال تستی می باشد و داوطلبان کنکور سراسری برای پاسخ گویی به سوالات ادبیات کنکور ۱۸ دقیقه زمان دارند یعنی باید ۴۲ ثانیه را برای پاسخ گویی به هر تست اختصاص دهند.

چگونه ادبیات کنکور را به درصد بالا برسانیم؟

برای رسیدن به درصد های بالا در درس ادبیات بهتر است به بودجه بندی آن، که بیان کننده مباحث ادبیات در کنکور، تعداد سوالات هر مبحث و اهمیت هر مبحث می باشد توجه کنید.

بودجه بندی ادبیات کنکور

قرابت معنایی

قرابت معنایی، یعنی یک بیت از لحاظ معنا با بیتی دیگر هم معنا باشد.

در کنکور تعداد ۹ تست به مبحث قرابت معنایی اختصاص دارد پس داوطلبی که بر تست های قرابت معنایی تسلط داشته باشد با زدن تست های آن، ۳۶ درصد از بخش قرابت را کسب کند.

آرایه های ادبی

آرایه های ادبی، شامل ۴ تست در کنکور می باشد، یعنی داوطلب یا زدن تست های آرایه، ۱۶ درصد کسب می کند.

داوطلبانی که تسلط کافی بر قرابت و آرایه را داشته باشند می توانند به ۵۰ درصد درس ادبیات دست یابند.

در حالیکه میانگین درصد ادبیات کنکور داوطلبان ۱۸ درصد بوده است، پس کسب درصد ۵۰ برای داوطلب کنکور سکوی پرتاب محسوب می شود.

واژگان

در این بخش تسلط داوطلب بر معانی واژگان سنجیده می شود و شامل ۳ تست می باشد و ۱۲ درصد ادبیات کنکور را تشکیل داده است.

املا

در این بخش، میزان تسلط داوطلب بر روش صحیح نوشتن واژگان سنجیده می شود و از آن سه تست در کنکور آورده می شود و داطلبی که تسته ای املای کنکور را بزند ۱۲ درصد کسب می کند.

دستور زبان

بخش دستور زبان شامل ۵ تست چالشی و ترکیبی می باشدو ۲۰ درصد از ادبیات کنکور را به خود اختصاص داده است.

داوطلبانی که هدف زدن تست های دستور زبان را دارند حتما باید بر دستور زبان ادبیات فارسی سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تسط داشته باشند.

تاریخ ادبیات

بخش تاریخ ادبیات شامل ۱ تست در کنکور می باشد.

حفظ کردن تاریخ های ادبیات فارسی علاوه بر زمان بر بودن نیازمند تکنیک های یادیارسازی می باشند که استاد حسین احمدی در کنکور آسان است این بخش را برای سه پایه دهم، یازدهم و دوزادهم تدریس کرده اند.

همچنین مبحث آرایه های ادبی و قرابت معنایی که از مباحث پر اهمیت کنکور می باشند توسط استاد سیروس ستارنژاد مدرس ادبیات کنکور آسان است تدریس شده است.

محصولات اوج یادگیری

عربی کنکور

درس زبان عربی دومین درس دفترچه سوالات عمومی کنکور سراسری است و ضریب ۲ را در کنکور سراسری دارد.

درس عربی کنکور شامل ۲۵ تست می باشد (از تست ۲۶ تا ۵۰) و داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات ۲۰ دقیقه زمان دارند یعنی داوطلبان برای زدن هر تست عربی ۴۸ ثانیه زمان دارند اما درس عربی به دلیل بیگانه بودن زبان، چندان مورد توجه داوطلبان قرار نمی گیرد به همین دلیل زدن تست های آن تاثیر بسزایی در کسب تراز بالا دارد.

برای رسیدن به درصدی نسبتا بالا با توجه به اینکه میانگین درصد عربی کنکور داوطلبان ۱۳ درصد می باشد بهتر است بر اساس بودجه بندی کنکور، میزان تسلط خود را بر مباحث پر سوال کنکور بیشتر کنید.

بودجه بندی عربی کنکور

ترجمه

تست های ترجمه لغات و جملات عربی شامل ۱۰ تست می باشد و داوطلب با زدن آن ها ۴۰ درصد را در عربی کنکور تنها از بخش ترجمه می تواند کسب کند.

تست ها ترجمه عربی سه گروه می باشد:

 • عبارت را ترجمه کنید
 • ترجمه کدام عبارت صحیح است
 • عبارت فارسی می دهد و ترجمه صحیح آن به عربی را باید انتخاب کنید.

در هر سه سبک گفته شده دانش آموزان باید بر لغات عربی تسلط کافی را داشته باشند.

قواعد

قواعد درس عربی شامل ۷ سوال می باشد و ۲۸ درصد سوالات عربی کنکور را تشکیل می دهد.

بهترین روش برای یادگیری قواعد عربی، یادگیری مفهومی و تکنیک های تست زنی این درس می باشد.

داوطلبان با زدن تست های ترجمه و قواعد به راحتی می توانند به درصد بالای ۵۰ در درس عربی دست یابند.

درک مطلب

سوالات درک مطلب به این صورت است که یک پاراگراف داده می شود و از آن تعداد ۴ سوال آورده می شود.

در این بخش داوطلب با داشتن تسلط بر معنی لغات به راحتی می تواند تست های این بخش را زده و ۱۶ درصد کسب کند.

تحلیل صرفی

سوالات تحلیل صرفی شامل ۳ تست می باشد، برای دانش آموزانی که قواعد این درس را به خوبی یادگرفته باشند نسبتا آسان است و با زدن تست های این مبحث می توانند ۱۲ درصد از درس عربی کنکور کسب کنند.

حرکت گذاری

حرکت گذاری مبحثی که کمترین تعداد سوالات عربی را به خود اختصاص داده است و از آن تنها یک سوال در کنکور ارائه می شود.

به دانش آموزان توصیه می شود برای یادگیری حرکت گذاری در صورتی که زمان اضافه برای مطالعه داشتند وقت بگذارند، چرا که تنها ۴ درصد از عربی کنکور را کسب می کنند.

استاد سعید جوکار، درس عربی را به جدید ترین شیوه های آموزش عربی، در دی وی دی های آموزش و روش تست زنی عربی اوج یادگیری، برای هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تدریس کرده است.

شما می توانید با مطالعه دی وی دی های عربی اوج یادگیری به درصد های بالای ۷۰ درصد در کنکور سراسری دست یابید.

محصولات اوج یادگیری

دین و زندگی کنکور

درس دین و زندگی با داشتن ضریب ۳ در کنکور سراسری، پر بازده ترین درس عمومی کنکور سراسری محسوب می شود.

دین و زندگی کنکور شامل ۲۵ تست (از تست شماره ۵۱ -۷۵) می باشد و داوطلبان برای پاسخگویی به آن ها ۱۷ دقیقه زمان دارند، یعنی برای هر تست ۴۰ ثانیه زمان دارند.

بودجه بندی دینی کنکور

بر اساس بودجه بندی کنکور سراسری، دین و زندگی کنکور سراسری شامل سه مبحث می باشد:

آیات دین و زندگی

از بخش آیات دین و زندگی در کنکور سراسری ۱۱ سوال ارائه می شود و داوطلبان برای زدن تست های آیان دینی باید به ۴ مورد توجه داشته باشند:

 1. معنی لفظی لغات را حتما حفظ باشند.
 2. معنی اصلی لغات را به یاد داشته باشند.
 3. بر روابط علت و معلولی کتاب تسلط داشته باشند.
 4. شان نزول آیات را با رمز گذاری و دیگر روش های مرسوم به یاد داشته باشند.

داوطلبان با یادگیری و رعایت ۴ نکته بالا می توانند ۴۴ درصد از دین و زندگی کنکور را کسب کنند.

اشعار و احادیث

در این بخش دانش آموزانی می توانند تست ها را به خوبی بزنند که علاوه بر داشتن تسلط بر تست زنی، حافظه خوبی برای یادآوری احادیث و نقل قول ها داشته باشند.

اشعار و احادیث شامل ۵ تست در کنکور می باشد و ۲۰ درصد دینی کنکور می باشد.

متن کتاب درسی

این بخش از سوالات کنکور شامل ۹ تست می باشد و داوطلب با زدن تست های مربوط به متن کتاب درسی میتواند ۳۶ درصد دینی کنکور را در این بخش کسب کند.

بهترین روش در این بخش، تسلط کامل بر کتاب درسی و ردن تست های زمان دار می باشد.

زبان انگلیسی کنکور

درس زبان انگلیسی در دفترچه سوالات عمومی کنکور چهارمین و آخرین درس بوده و شامل ۲۵ تست می باشد و ضریب ۲ را به خود اختصاص داده است.

داوطلبان برای پاسخ گوییی به تست های زبان انگلیسی کنکور، ۲۰ دقیقه فرصت دارند، یعنی برای هر تست ۴۸ ثانیه می توانند زمان بگذارند.

معمولا دانش آموزان در طول سال های تحصیل به کلاس های اموزش زبان می روند و بر اساس آن درصد زبان خود را بالا تصور می کنند، در حالیکه تنها زبان انگلیسی را به صورت آکادمیک کار کرده اند و روش های تست زنی در کلاس های زبان که نیاز داوطلبان برای موفقیت در رسید به درصد بالای این درس می باشد را آموزش نمی دهند.

بر اساس بودجه بندی کنکور سراسری، مباحث درس زبان در کنکور سراسری به ۴ مبحث تقسیم می شود.

بودجه بندی زبان کنکور

لغات انگلیسی

از لغات انگلیسی در کنکور سراسری، ۸ تست ارائه می شود و داوطلبان با زدن تست های لغت می توانند ۳۲ درصد را در زبان از طریق زدن تست های زبان کسب کنند.

برای زدن تست های این بخش بهترین روش حفظ کردن لغات انگلیسی به مرور و در طول سال به صورت روزانه می باشد.

گرامر

گرامر درس زبان انگلیسی در کنکور تعداد ۴ تست را به خود اختصاص داده است و داوطلبان با زدن تست های گرامر زبان می توانند ۱۶ درصد را هم از گرامر انگلیسی کسب کنند.

کلوز تست

کلوز تست یا همان سوالات پاسخ کوتاه، سوالاتی هستند که میزان تسلط داشن آموز بر واژگان و گرامر را می سنجند و شامل ۵ تست می باشد و داوطلب با زدن تست های کلوز تست می تواند ۲۰ درصد را از این بخش از سوال های زبان کنکور کسب کند.

دانش آموزان برای زدن تست های این بخش، نیاز به روش های تست زنی و زدن تست های ترکیبی و زماندار دارند.

درک مطلب

در این بخش دو پاراگراف جداگانه ارائه می شود و از هر کدام تعداد ۴ سوال و در مجموع ۸ سوال از بخش درک مطلب ارائه می شود.

داوطلبان با داشتن تسلط بر معنی لغات و روش تست زنی این بخش می توانند ۳۲ درصد را از این بخش از زبان کنکور دریافت نمایند.

همانطور که گفته شد یادگیری روش تست زنی زبان و استفاده از آن ها در کنکور سراسری می تواند سکوی پرش از درصد های بسیار پایین به بالای ۶۰ درصد در کنکور سراسری باشد.

طبق میانگین های بدست آمده از نتایج داوطلبان، میانگین درس زبان برای داوطلبان کنکور سراسری تنها ۱۱ درصد می باشد، پس داوطلب با یادگیری روش های تست و تسلط بر مباحث می تواند درصد بسیار متفاوتی را نسبت به دیگر داوطلبان کنکور کسب کرده و متقابلا به نتیجه کاملا متفاوتی در این درس دست یابد.

استاد محجوبی، مدرس زبان اوج یادگیری مفهوم و روش تست زنی هر ۴ مبحث زبان انگلیسی را به طور کامل، برای هر سه پایه به صورت یکجا تدریس کرده است، شما می توانید با تهیه بسته های آموزش زبان کنکور استاد محجوبی به درصد های بالا در این درس دست یابید.

بهترین منابع دروس عمومی کنکور ۱۴۰۱

همان طور که گفته شد، رسیدن به درصد بالا در دروس عمومی امکان پذیر تر و آسان تر از دروس اختصاصی است در صورتی که بر مفهوم و لغات مباحث تسلط داشته باشید.

برای یادگیری این دو اصل مهم و تاثیر گذار در کنکور، با تهیه بسته های آموزش کنکور اوج یادگیری که توسط اساتید برتر کشور تدریس شده است، به درصد بالای خود در دروس عمومی امیدوار باشید.

خرید منابع دروس عمومی اوج یادگیری

برای خرید بسته های آموزش کنکوری دروس عمومی کنکور آسان است ازطریق یکی از سه روش زیر می تواندی اقدام نمائید:

مطالب مرتبط
سهمیه های کنکور سراسری
همه چی در مورد کنکور ۱۴۰۱
برنامه ریزی تابستان کنکور ۱۴۰۱

یک دیدگاه / نظر خود را در زیر وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن کنکور آسان است