"> حذفیات دقیق کنکور 1402
دفتر مرکزی ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰
مشاوره و برنامه ریزی ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰

حذفیات کنکور ۱۴۰۲

حذفیات کنکور 1402

حذفیات کنکور ۱۴۰۲ شامل کدام دروس می باشد؟

آیا حذف دروس عمومی کنکور ۱۴۰۲ تصویب شده است؟

برای دریافت سوالات مربوط به حذفیات کنکور ۱۴۰۲ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کنکور ۱۴۰۲

کنکور ۱۴۰۲ سومین کنکور مشترک داوطلبان نظام قدیم و جدید و اولین کنکور دو مرحله ای برای گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان می باشد.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۴۰۲ برای دروس اختصاصی دو بار در سال برگزار خواهند شد و نتایج امتحانی از لحاظ سوابق تحصیلی و دروس اختصاصی کنکور ۱۴۰۲ به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.

این مصوبه از لحاظ کاهش استرس و فشار های روانی دانش آموزان، با استقبال بسیاری رو به رو شده است اما پیش از آن

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

در مورد تاثیر معدل کتبی نهایی ۶۰ درصدی در کنکور ۱۴۰۲ شایعات بسیاری وجود دارد اما خبر تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ توسط سخنگوی سازمان سنجش تکذیب و یا تایید نشده است به همین دلیل پیش بینی می شود تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ همان ۳۰ درصد مثبت باشد.

به دانش آموزان و داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ توصیه می شود به شایعات و صحبت های احتمالی توجه نداشته و تنها به هدف خود فکر کرده و جهت رسیدن به آن تلاش کنند.

با بالا رفتن میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ و تصویب تغییرات جدید در کنکور ۱۴۰۲، اطلاع از حذفیات امتحانات نهایی و مطالعه بر اساس آن ها تاثیر مستقیم بر نتیجه کنکور داوطلبان دارد.

تغییرات کنکور ۱۴۰۲

ماده ۱- تعاریف

سابقه تحصیلی: شامل نمرات دروس عمومی و تخصصی سال آخر دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه است که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه­گیری، به طور استاندارد و کیفی توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی در سنوات مختلف مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده باشد.

آزمون اختصاصی: آزمون سراسری از میان دروس تخصصی رشته­های تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه در هر یک از گروه­ های آزمایشی است که براساس کتاب­ های درسی وزارت آموزش و پرورش، توسط سازمان برگزار می­ شود.

سنجش: فرآیند ارزیابی میزان دانش، توانایی و پیشرفت تحصیلی متقاضیان برای ورود به موسسه است که از طریق  «نمره­کل سابقه تحصیلی»  و «نمره­کل آزمون اختصاصی» انجام می­شود.

پذیرش: فرآیند انتخاب متقاضیان ورود به موسسه در رشته‌های پرمتقاضی است که توسط سازمان صورت می­ گیرد.

موسسه: منظور از موسسه شامل تمامی دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی است که مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی باشند و دارای مجوز پذیرش دانشجو از یکی از دو وزارت مذکور هستند.

رشته­ محل: هر یک از رشته ­های تحصیلی که متقاضی براساس محل تحصیل در هر موسسه می تواند انتخاب کند و به تحصیل بپردازد.

رشته­ محل­ های پر متقاضی: رشته­ محل­هایی می­ باشند که مطابق قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مشمول پذیرش بر مبنای صرفا سوابق تحصیلی نمی­باشند.

شورا: منظور از شورای سنجش وپذیرش دانشجو، شورای مصرح در قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۳۰ شهریور ۹۲  و شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره­های تحصیلات تکمیلی، شورای مصرح در قانون سنجش پذیرش دانشجو در دوره­های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۲۸ فروردین ۹۵  می‌باشد.

سازمان: منظور سازمان سنجش آموزش کشور است.

 ماده ۲- نمره کل

نمره کل آزمون اختصاصی: نمره‌کل آزمون اختصاصی، میانگین وزنی نمرات ترازشده دروس تخصصی در هرگروه­ آزمایشی است. این آزمون برای پذیرش در سال تحصیلی ۱۴۰۲ و بعد از آن در هر سال دو بار برگزار و نتیجه آن حداکثر برای دو سال و صرفاً برای همان گروه آزمایشی متقاضی معتبر است.

  نمره‌کل سابقه تحصیلی: نمره‌کل سابقه تحصیلی، میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی است.

تبصره ۱ : عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی و سابقه تحصیلی در هر یک از گروه­ های آزمایشی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود و حداقل دوسال قبل از اجرا باید اطلاع رسانی عمومی شود و زیرگروه­ها برای پذیرش از سال تحصیلی ۱۴۰۲ و بعد از آن، در هر گروه آزمایشی حذف می­شود.

تبصره ۲ : سازمان می ­تواند برای برخی از رشته­های خاص (مانند تربیت بدنی و رشته ­های هنری) علاوه بر آزمون اختصاصی، آزمون عملی یا تشریحی برگزار نماید.
ماده ۳- پذیرش

پذیرش در رشته محل ­هایی که پر­متقاضی نمی ­باشند، صرفاً براساس سوابق تحصیلی و مطابق مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو انجام می ­شود.

پذیرش در رشته محل­های پرمتقاضی، براساس نمره کل نهایی حاصل از ترکیب نمره‌کل آزمون اختصاصی و نمره­کل سابقه تحصیلی انجام می­شود.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی برای پذیرش در سال تحصیلی ۱۴۰۱ با توجه به سابقه تحصیلی موجود و مرتبط، ۴۰درصد با تأثیر مثبت و برای پذیرش از سال تحصیلی ۱۴۰۲ و بعد از آن، سهم نمره کل سابقه تحصیلی، با توجه به سابقه تحصیلی موجود و مرتبط، ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی و مابقی ۴۰ درصد سهم آزمون اختصاصی خواهد بود.

ماده ۴ –  وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی کامل دانش ­آموزان اقدام نماید به گونه­ ای که برای پذیرش از سال تحصیلی ۱۴۰۲ به بعد همه فارغ­ التحصیلان دارای سوابق تحصیلی کامل باشند.

تبصره: از سال ۱۴۰۴ به بعد هر متقاضی در هر گروه آزمایشی باید دارای سوابق تحصیلی مرتبط و کامل در گروه آزمایشی که متقاضی پذیرش در آن است، مطابق نظام آموزشی جدید آموزش و پرورش (نظام ۳-۳-۶) باشد.

ماده ۵- موسسه می ­تواند در پذیرش دانشجو در رشته محل­های پرمتقاضی حدنصاب برای نمره‌کل آزمون اختصاصی و نمره­کل سابقه تحصیلی تعیین و پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداقل دو سال قبل از پذیرش دانشجو اعلام عمومی نماید.

ماده ۶- با توجه به اختلاف ویژگی های آماری نمرات دروس آزمون اختصاصی و سابقه تحصیلی در سال های مختلف، سازمان با همکاری وزارت آموزش و پرورش نسبت به هم‌ترازی آنها اقدام می­ نماید.

ماده ۷- ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور موظف است نسبت به بررسی و ساماندهی سیاستهای حاکم بر سهمیه‌های پذیرش دانشجو در کلیه مقاطع تحصیلی ظرف مدت حداکثر شش ماه اقدام نموده و سیاست‌های پیشنهادی را به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برساند.

ماده ۸- منابع مالی لازم ناشی از اجرای این سیاستها، هرساله در بودجه سنواتی لحاظ می‌شود.

ماده ۹- این مصوبه مشتمل بر ۹ ماده و ۳ تبصره  در جلسه ۸۴۳ مورخ ۱۵ تیر ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و تمامی قوانین متعارض با این مصوبه ملغی و از تاریخ تصویب لازم الاجرا و حاکم بر سایر قوانین و مقررات موجود کشور خواهد بود.

حذف دروس عمومی کنکور ۱۴۰۲

معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ رقم می خورد، گفت: با توجه به تغییرات پیشنهادی دروس عمومی از کنکور حذف می شود و تمرکز کنکور فقط بر روی دروس اختصاصی خواهد بود.

او با اشاره به اینکه سوالاتی با یادگیری عمیق تر طراحی شده و عمق یادگیری داوطلبان سنجنده می شود، افزود: تغییر دیگر در کنکور سراسری مربوط به ضریب کنکور است، در مدت ۲ سال ضریب کنکور ۴۰ درصد و ضریب امتحانات نهایی پایه به ۶۰ درصد می رسد.

سوزنچی ادامه داد: دروس عمومی از کنکور حذف می شود و به صورت کیفی و تشریحی خواهد بود؛ بنابراین دروس عمومی تستی نخواهد بود.

معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه از سال ۱۴۰۲ سوابق تحصیلی در کنکور فقط مشمول پایه دوازدهم است و سهم ۶۰ درصدی در کنکور دارد، گفت: فقط امتحانات نهایی در پذیرش دانشگاه وزن پیدا می‌کند، در ارتباط با بحث استرس و فشار روانی اینکه کنکور در سال دوبار برگزار می‌شود و اینکه سابقه هر کنکور دوسال معتبر است، بخش قابل توجهی از استرس را کم می‌کند و بخش قابل توجهی از کسانی که دروس عمومی را کنکوری و مهارتی درس می‌دادند حذف خواهند شد.

حذفیات دقیق امتحانات نهایی ۱۴۰۲ به طور دقیق در این صفحه قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط
همه چیز در مورد کنکور ۱۴۰۲
بودجه بندی کنکور ۱۴۰۲

100 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

  سلام ببخشید،
  من سال ۱۴۰۲ کنکور زبان خواهم داد، سوالم اینه که عمومی های کنکور زبان هم مثل بقیه رشته ها حذف خواهند شد؟

  سلام و درود
  آیا کنکوری های ۱۴۰۱ که قبول نشوند شامل قوانین جدید کنکور ۱۴۰۲ می شوند؟
  ممنون میشم جوابم بدین

  ۲ بار کنکور دادن نه تنها استرس رو کم نمیکنه بلکه دو برابر میکنه
  یک سوال هم داشتم کسانی که ۱۴۰۱ قبول نشن تاثیر معدل رو توی ۱۴۰۲ چجوری براشون در نظر میگیرن ؟ یعنی میشه دوباره امتحان نهایی بدهند ؟
  ممنون میشم جواب بدید

  چرا سازمان سنجش به طور رسمی در این مورد اطلاع رسانی نمی کند . چون هنوز دواطلبان با تردید به این موضوع نگاه می کنند.

  معدل کسایی هم که ۴۰۱ کنکور میدن ولی پشت میمونن برای۴۰۲تاثیر داره ۶۰ درصد یا خیر؟

  من که دیپلم انسانی نظام قدیم دارم باید چیکار کنم چون میخوان کنکور پزشکی بدم
  من برای سوابق تحصیلی باید چیکار بکنم

  سلام خسته نباشید ببخشید اگر کسی کنکور ۱۴۰۱پشت کنکور بمونه وسال ۱۴۰۲ کنکور بده آیا این قوانین شامل او میشود؟

  سلام ببخشید من جزو کسانی هستم که ۳ سال رو انلاین درس خونده از وقتی انلاین شده معدلم افت کرده
  میخواستم بدونم توی کنکور ۱۴۰۲ نمره کل دوازدهم ینی تک تک نمرات کلاسی رو درنظر میگیرن توی کنکور؟
  یا فقط نمرات نهایی و مستمر نوبت دوم؟

  اگه کسی معدلش بد بشه ولی کنکورش رو خوب بده بازم معدل بدش تاثیری میذاره توی کنکور ۱۴۰۲ براش؟

  سلام
  این قانون تصویب شد یا نه
  تکلیف ما چیه اگه تصویب نشد احتمال اینکه تصویب نشه چقد؟؟؟به فکر مناطق محروم هم باشن که از همه چی بیخبرن

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید سال ۱۴۰۲ قطعی دروس عمومی حذف میشه یا فقط یه شایعه هست؟

  سلام
  خدا خیرشون بده که عمومی ها رو حذف کردن
  باوجود اینکه به سیستم آموزشی آموزش و پرورش ایرادات بسیاری وارده اما این کارشون که عمومی ها از کنکور حذف بشه بنظرم واقعا موضوع مهمی بود

  اتفاقا همش ضرره الان کسی نمیخونشون

  می‌ره تو دانشگاه دوباره ، اونجا میمونه سر پل هر بگیری و…وا ویلا

  سلام
  خدا رو شکر که عمومی ها حذف شدند
  با وجود اینکه به فارسی علاقه مندم بنظرم این کار بیشتر موجب تنفر دانش آموزان از این درس شده بود
  با وجود ایرادات بسیار مهمی که به سیستم آموزش و پرورش وارده اما من واقعا از این کارشون قدر دانی می کنم
  بنظرم خیلی مهم بود که تصویب بشه
  برای تغییر شروع خوبیه

  سلام آیا برای سن بالا ها که در زمان جوانی میخواستن در اون رشته ای که دوست داشتن قبول بشن اما. شرایط برایشان مهیا نشده و در زمان میانسالی تصمیم به ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه شان گرفته آند تدبیری اندیشیده آید وشرط معدل برای اونها چی ؟ ثانیا کنکور نباید محدودیت سنی داشته باشد تا هر کس در هر سنی دوست داشت تحصیل کند و به اون آرزوی دست نیافتنی خود برسد

  سلام ببخشید من الان کنکور ۱۴۰۲ هستم این قانون تصویب شده؟ یعنی احتمال داره زیر حرفشون بزنن؟ من به گفته هاشون اعتماد کنم؟ به خدا موندم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  اگر دروس عمومی حذف بشه شما بازهم برای امتحان نهایی دوازدهم باید امتحان این دروس رو بدید پس به هر حال دروس عمومی رو جدی بگیرید

  سلام
  من دیپلم نظام قدیم دارم برای تاثیر امتحان نهایی همان نمرات نظام قدیم من درنظر گرفته می‌شود یا باید امتحان نهایی نظام جدید را بدم؟

  سلام ، وجود دروس عمومی در کنکور برای دانش آموزانی که هزینه پرداخت کلاس کنکورها را نداشتند ، عالی بود ، چرا درصد بالا در دروس عمومی بدون هزینه کلاس کنکور ممکن بود .
  ولی با توجه به برگزاری کنکور از دروس تخصصی زمینه قبولی فرزندان کسانی که از وضعیت مالی بالایی برخوردارند را بسیار زیاد کرده است و متاسفانه فرزندان‌ کسانی که توان پرداخت هزینه کلاس کنکور دروس تخصصی را نداشتند و امیدشان به دروس عمومی بود ، کاهش داد .

  سلام وقت بخیر آیا این مصوبات که ۶۰درصد سوابق تحصیلی و حذف دروس عمومی قطعی هست یعنی ما بدون هیچ نگرانی دیگه عمومی هارو نخونیم چون واقعاً این سردرگمی استرس مارو کمتر نکرده بلکه بیشتر کرده این مصوبات خوبی هستند ولی اگر به صورت قطعی اطلاع بدن خیلی بهتره با این شرایط تحصیلی که ما داریم

  سلام ببخشید من کلاس دهم هستم رشته تجربی می خواستم بپرسم کدوم بسته آموزشی برا قبول شدن پزشکی خوبه و نتیجه میده؟

  سلام
  با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید، مشاوران ما شما رو راهنمایی می کنند.

  باسلام من دیپلم نظام قدیم هستم میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟؟کنکور۱۴۰۱ چه تغییراتی دارد؟؟اماحیف شد که عمومی ها حذف شدن چون ادبیات ضریب۴و دین وزندگی ضریب ۳داشت

  سلام ببخشید برای کسی که پیش دانشگاهی رو سال ۷۹ گذرانده و سال ۱۴۰۲ بخواد کنکور شرکت کنه به چه صورته؟

  سلام آیا ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲ امکان پذیر هست؟ و به چه صورت ؟ میشه توضیح بدین

  بزای سهمیه مناطق درکنکور۱۴۰۲ باید چند سال دریک منطقه باشیم،آیا یازدهم ودوازدهم دریک منطقه باشیم سهمیه همان منطقه ایم؟

  سلام
  دوره متوسطه دوم رو اگه در چندین منطقه پاس کرده باشی سهمیه منطقه شما میشه مرفه ترین منطقه ای که درس خوندی. حتی به مدت یک سال.مثلا اگه یه سال در منطقه ۱، و دو سال در منطقه ۳ باشی، در نهایت شما منطقه ۱ محسوب می شین.

  اگه عمومی حذف بشه خیلی بد میشه
  چون اگه عمومیارو بالا بزنیم شانس قبولی مون خیلی بیشتر میشه 🤦🏻‍♀️

  اگه عمومی حذف بشه خیلی بد میشه
  چون اگه عمومیارو بالا بزنیم شانس قبولی مون خیلی بیشتر میشه 🤦🏻‍♀️
  تازه تخصصی هارو هم سخت تر میکنن اونجوری😐

  سلام ببخشید آیا کنکور تجربی حذف می‌شود و برای کنکور تجربی اکه تخصصی را بزنیم و عمومی نزنیم از پزشکی قبول میشیم؟؟

  ما که رفتیم پزشکی رو تو روسیه بخونیم..عمرتون رو پشت کنکور تلف نکنید…من دو سال عمرم رو پشت کنکور گذاشتم آخرش هم ۱۴۰۰ با زحمت داروسازی قبول شدم..خدا از مسئولان سازمان سنجش ایران تو سال ۱۴۰۰ نگذره..شاید به صلاح من باشه رفتن..خدا❤️

  سلام دوستان،این طرح خیلی عادلانه نیست،چرا؟
  ۱-اگر دروس عمومی حذف بشه،رقابت میره سمت دروس تخصصی،وکسانی که پول وکلاس خوب دارن نتیجه ی بهتر میگیرن.
  ۲-دروس عمومی خیلی جبران کننده وعالی بود واسه کسانی که دروس اختصاصی رو پائین میزنند.اگه حذف بشن بسیار ضرر خواهیم کرد.
  ۳-بچه های مناطق محروم چطور میتونن با بچه های پایتخت ویا سایر کلان شهر ها که تمام امکانات واسه گرفتن نمره ی بالا وگرفتن ۶۰/رو دارم رقابت کنند؟

  سلام حسته نباشیدمن پشت کنکوری هستم ۹ساله ازکنکوردوربودم الان میخوام کنکور۱۴۰۲شرکت کنم انسانی هستم سوابق تحصیلی شاملم نمیشه وباتوجه به اینکه عمومیاهم حذف میشن من بایدچکارکنم نمرات برامن چجورلحاظ میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  سلام خسته نباشید
  کنکور ۱۴۰۲ رو فارغ التحصیلان هم می تونن شرکت کنند؟
  من ۱۱ سال دور بودم از درس

  سلام سلامت باشید
  بله محدودیت سنی برای کنکور تعرف نشده اما داشتن برنامه ریزی و مشاوره کمک شایانی به شما خواهد کرد.

  کاش که این مافیای کنکور از ایران حذف شده ازاون به بعد تفکیک علاقه میشه نه روش تست زنی

  سلام ببخشید من پشت کنکوری ام و امسال باید کنکور میدادم که نتونستم و رشته تجربی هم هستم الان اگه بخوام سال۱۴۰۲ کنکور بدم یعنی دروس عمومی واسه ما هم حذفه؟ و اینکه مشکلی برای قبول شدن تو رشته های پر طرفدار نداریم؟

  بابا یکی بگه برای کسایی که سه و چهار ساله پشت کنکورند چه فکری کردند ؟ آخه اونها که تما م تمرکزشون روی کنکور بوده و در سال آخر دبیرستان به خاطر کنکور و تست زنی معدلهاشون خیلی خوب نیست از طرفی الان هم که نمیتونند تعدیل معدل کنند چون هزینه بر و زمان بره اونها چه خاکی باید سر این قانون و خودشون کنند

  سلام
  ببخشید سوابق تحصیلی منظورش فقط نهاییه؟ یا معدل یازدهم و دهم هم تاثیر داره؟

  سلام
  هنوز قوانینی مبنی بر حذف قطعی دروس عمومی کنکور توسط سازمان سنجش تصویب نشده.

  سلام ببخشید من رشتم فنی حرفه ای هست میخواستم بدونم میشه تو کنکور تجربی شرکت کنم تو سال ۱۴۰۲ممنون میشم اگه جواب بدین

  سلام
  با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید
  مشاوران ما شما رو راهنمایی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن کنکور آسان است