"> برنامه ریزی | برنامه ریزی اوج یادگیری | اوج یادگیری | 02191304690
دفتر مرکزی ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰
مشاوره و برنامه ریزی ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰

برنامه ریزی و مدیریت زمان برای موفقیت در درس و كنكور

برنامه ریزی و مدیریت زمان برای موفقیت در درس و كنكور

هدف این مقاله اوج یادگیری راهکارها و مدیریت زمان مطالعه برای موفقیت در کنکور می باشد .

مطالعه دروس همراه با برنامه ریزی به ویژه اگر به منظور قبول شدن در کنکور باشد، نیازمند طرح یک برنامه خوب است که در آن از تمام شرایط باید به بهترین نحو استفاده شود .

اگر خود را برای کنکور آماده می کنید بیهوده وقت خود را تلف نکنید . تعدادی از    دانش آموزان کنکور برای خواندن کتاب های درسی این طور فکر می کنند که ابتدا باید کتاب را کامل بخوانند و بعد سراغ دیگر کتاب بروند .

این روش خواندن درست نیست .در هر صورت باید این نکته را دانست که ابتدا کتاب های مورد علاقه تان را بخوانید و از طرفی در طول روز فقط یک کتاب خاص را نخوانید بلکه ساعات مطالعه را به چند قسمت تقسیم کنید و در هر زمانی یک بخش از کتاب را بخوانید .

این روش در فرآیند مطالعه بسیار مهم و مفید است .هرچند وقت یک بار برای خود یک تمرین ترتیب دهید .توجه به ضریب  دروس عمومی و اختصاص را درنظر داشته باشید.

سعی کنید خودتان را در روزهای آخر بیش از اندازه خسته نکنید که باعث فشار روحی گردیده و عواقب منفی برای شما دارد اگر برنامه ریزی دقیق داشته باشید خود به خود این مسئله حل میشود.

مطالعه چیست؟

مطالعه ی اثر بخش چگونه است؟

از چه طریقی می توان بهتر یاد گرفت و بهتر یادگرفت؟

 چگونه می توان مطالب با کیفیت یادگرفت و مفاهیم و اصول را در خود ارتقا داد ؟

 همه ی این ها از جمله سؤالاتی است که در ذهن دانش آموزان و معلمان وجود دارد . حال ما می خواهیم مطالعه ی مؤثر را مرور کنیم .ما می خواهیم هم خودمان بتوانیم مطالعه ی خود را تقویت کنیم و به همان نسبت که از تدریس و تمرین مهارت کسب می کنیم این مهارت را انتقال دهیم .

مطالعه یک فرآیند شرطی و مرحله ای جهت افزایش معلومات است، مطالعه یعنی مرحله به مرحله پیش می روید و دارای بخش های مختلفی مانند، مهارت های قبل از مطالعه ، ایجاد آمادگی، پیش مطالعه و  …است.

برای برنامه ریزی و مدیریت زمان برای موفقیت در درس و كنكور بهتر است برای مطالعه ی اثر بخش جای ثابتی را انتخاب کنیم و باز بهتر است پشت میز بشینیم و مطالعه کنیم . حتی در گذشته روی زمین درس نمی خوانده اند و از میزهای کوچک برای کارهای نوشتنی و خواندنی خود استفاده می کردند .در مورد نور مکان مطالعه بهتر است از دو ترکیب نوری  زرد و  سفید استفاده کنیم تا چشم ها خسته نشوند .

پس استفاده از لامپ مهتابی این است که حتماً در زمان مطالعه اطرافتان روشن باشد و فقط جایی که درس می خوانید روشن نباشد.

در زمتن مطالعه وقتی با لباس راحتی در اتاق خود نشسته اید نباید احساس گرمای زیاد و یا سرما بکنید چرا که یکی از موارد حواس پرتی و ایجاد خواب آلودگی دمای زیاد اتاق است .

بهترین جا برای درس خواندن خانه است ولی اگر نمی توانید در خانه درس بخوانید به هر دلیل  از جمعیت زیاد خانه، سر و صدای زیاد و  …از کتابخانه ها استفاده کنید. بعضی از افراد در مورد موسیقی هنگام مطالعه نظرات متفائتی دارند ولی خلاصه ی مطلب این است که درس خواندن با موسیقی، هماهنگ و جور نیست و با خود رو راست باشید تا موفّق شوید .

زمان مطالعه

سه زمان در یادگیری خیلی مهم است که بهتر است در این زمان ها مطالعه کنید :

اول صبح :

چون تازه از خواب بیدار شده اید و ذهنتان خالی هست .مطالب را به راحتی میتوانید یاد بگیرید پس در برنامه ی روزانه خود طوری عمل کنید که حتماً اول صبح ها نیم یا یک ساعت بتوانید درس بخوانید .

آخر شب :

به دلیل این که بعد از درس می خوابید ، پس مطالب فرصت پیدا می کنند تا از نیمکره ی راست که جایگاه حافظه ی کوتاه مدت هست و وارد نیمکره ی چپ که جای حافظه ی بلند مدت است، شوند .برای همین یادگیری زیاد است.

دو ساعت قبل از غروب آفتاب :

به دلیل کم شدن اشعه ی کیهانی و رابطه خورشید با زمین اختلال حواس در این زمان کم می شود، پس از این زمان به خوبی جهت مطالعه ی اثر بخش استفاده کنید .

 این سه زمان برای درس خواندن مناسب هستند ولی نباید زمان های دیگر را از دست بدهید.

 از جمله موارد دیگری که برای مطالعه ی اثربخش باید توجه شود و در زمان مطالعه می گنجد، با معده ی پر و خالی درس خواندن است که هر دو مضر و باعث عدم توجه میشود.

مطالعه ی باید بر اساس یکی از سیستم های مطالعاتی باشد تا بازده کاری افزایش یابد و با کلمه کلیدی میتوان بهتر درس را یاد گرفت «مُسخاب » م س خ ا ب 

  • مرور
  • سؤال
  • خواندن
  • ازبرخوانی
  • بازخوانی

برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره اختصاصی خود با شماره ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰ و ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰ تماس حاصل فرمائید .

2 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

    سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۴/۴/۲۳ هستم دپیلم انسانی دارم میخاستم سال ۱۴۰۱کنکوربدم شنیدم تربیت معلم خوب میگیره… آیا محدویت سنی داره؟ ممنون میشم جواب بدید…

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن کنکور آسان است