"> افزایش ظرفیت پزشکی کنکور 1401
دفتر مرکزی ۰۲۱۹۱۳۰۴۶۹۰
مشاوره و برنامه ریزی ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
اساتید اوج یادگیری

افزایش ظرفیت پزشکی کنکور

افزایش ظرفیت پزشکی کنکور 1401

افزایش ظرفیت پزشکی کنکور سال های بسیاری است که در مجلس از آن صحبت می شد اما در تاریخ هجدهم آبان ماه ۱۴۰۰ دو مصوبه مربوط به افزایش ظرفیت پزشکی از کنکور ۱۴۰۱ در ستاد علمی کشور و با موافقت سازمان سنجش به تصویب رسید.

جدول افزایش ظرفیت پزشکی کنکور ۱۴۰۱

پذیرش پزشکیتعداد پذیرش
پذیرش پزشکی کنکور ۱۴۰۰۸۰۰۰ نفر
افزایش ظرفیت پزشکی کنکور ۱۴۰۱۹۶۰۰ نفر
افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی کنکور ۱۴۰۲۱۱۵۲۰ نفر
افزایش پذیرش پزشکی کنکور ۱۴۰۳۱۳۸۲۴ نفر
افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی کنکور ۱۴۰۴۱۶۵۸۸ نفر

همان طور که در جدول بالا مشاهده کردید، افزایش ظرفیت پزشکی محدود به کنکور ۱۴۰۱ نبوده و تا کنکور ۱۴۰۴ ادامه خواهد داشت.

افزایش تعداد پذیرش پزشکی از کنکور ۱۴۰۱

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: به نظر می‌رسد مسئولان وزارت بهداشت با افزایش ورودی در دانشگاههای پزشکی موافق هستند، البته معتقدند که ظرفیت رشته های پزشکی عمومی کمتر از ظرفیت رشته های پزشکی تخصصی افزایش یابد.

وی ادامه داد: اعضای ستاد اشکالاتی را به توزیع پزشک مطرح کردند و معتقد بودند باید توزیع پزشکی به خوبی در مناطق مختلف کشور صورت گیرد، چرا که هم اکنون شهرهای برخوردار پزشکان بیشتری نسبت به شهرهای غیربرخوردار دارند.

کبگانیان ادامه داد: یکی از ایرادات عدم توجه به بخش خصوصی بود، بسیاری از خانواده ها حاضرند هزینه زیادی برای پزشک شدن فرزندانشان پرداخت کنند. در این زمینه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گزارشی ارائه داد که می‌توان از آن استفاده کرد.

وی افزود: آینده‌نگاری مناسبی در زمینه رشته های پزشکی انجام نشده، همچنین به زیرساخت ها در این زمینه توجه نشده است.

کبگانیان افزود: یکی دیگر از ایرادات مطرح شده در جلسه امروز مربوط به آمار و اطلاعات رشته های پزشکی بود، چرا که به نظر می رسد آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

در جلسه قبلی نیز آمار هایی در زمینه رشته های پزشکی ارائه شد که منبع آن وزارت بهداشت دولت قبل بود اما اکنون آمار جدیدی ارائه شد که با آن آمار قبلی متفاوت بود به همین دلیل تاکید شد که مرجع رسمی برای آمار رشته های پزشکی مشخص شود.

وی ادامه داد: ایراد دیگر مربوط به تضاد منافع است. در این زمینه تاکید شد که چرا برای تصمیم‌گیری در حوزه پزشکی صرفاً از پزشکان استفاده می‌شود، در حالی که متخصصان سایر علوم نظیر علوم اقتصاد و علوم مدیریت نیز باید تصمیم‌گیری کنند.

کبگانیان گفت: بر این اساس دو مصوبه مهم به تصویب اعضای ستاد نقشه جامع علمی کشور رسید. البته قرار شده این موضوع در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح شود تا رؤسای سه قوا نیز در جریان این مصوبه قرار گیرند.

در هر حال مصوبات نقشه جامع علمی کشور لازم الاجراست ولی ما برای اطمینان از ابعاد این مصوبه پیشنهاد دادیم که آن را در صحن شورا نیز مطرح کنیم.

وی ادامه داد :مصوبه امروز مربوط به افزایش سه هزار ظرفیت پزشکی به ظرفیت پزشکی موجود است.

این افزایش ظرفیت برای حداقل ۵ سال در نظر گرفته شده، پس از پایان ۵ سال مقدار آن کم نمی شود بلکه با مطالعات صورت گرفته امکان دارد بیشتر نیز شود.

پس از ابلاغ، این مصوبه در اولین آزمون سراسری مورد استفاده قرار می گیرد. اگر زمان ابلاغ این مصوبه به قبل از انتشار دفترچه آزمون سال ۱۴۰۱ برسد، حتماً اجرایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: قرار شده مسئولان آموزش پزشکی طرح خودشان را برای افزایش ظرفیت پزشکی از ۳ هزار نفر تا ۵ هزار نفر ارائه دهند.

کبگانیان اعلام کرد: با افزایش سه هزار پزشک برای اینکه به استاندارد کشورهای پیشرفته برسیم به ۱۸ سال زمان نیاز داریم و اگر افزایش پزشکان به میزان پنج هزار نفر باشد برای رسیدن به استاندارد پزشک در کشورهای پیشرفته ۱۲ سال طول می کشد، بر این اساس از ۱۱۸ نفر پزشک برای ۱۰۰ هزار نفر به ۳۰۰ پزشک در صد هزار نفر خواهیم رسید.

وی افزود: مصوبه دوم مربوط به تقویت بخش خصوصی و غیردولتی مخصوصاً دانشگاه آزاد اسلامی در جذب دانشجوی پزشکی است. در این جلسه دانشگاه آزاد اسلامی توانایی‌های خودش را ارائه داد، همچنین موانع و مشکلات را مطرح کرد.

ظرفیت پزشکی دانشگاه های دولتی کشور

 1. دانشگاه علوم پزشکی بیرجند: ۵۶
 2. دانشگاه علوم پزشکی تبریز: ۱۷۱
 3. دانشگاه علوم پزشکی تهران: ۱۸۰
 4. دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور: ۱۰۸
 5. دانشگاه علوم پزشکی جهرم: ۵۴
 6. دانشگاه علوم پزشکی جیرفت: ۲۴
 7. دانشگاه علوم پزشکی بجنورد: ۵۱
 8. دانشگاه علوم پزشکی دزفول: ۳۱
 9. دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان: ۷۵
 10. دانشگاه علوم پزشکی زابل: ۲۸
 11. دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: ۸۲
 12. دانشگاه علوم پزشکی زنجان: ۶۶
 13. دانشگاه علوم پزشکی سبزوار: ۳۸
 14. دانشگاه علوم پزشکی سمنان: ۳۸
 15. دانشگاه علوم پزشکی قزوین: ۳۵
 16. دانشگاه علوم پزشکی قم: ۳۹
 17. دانشگاه علوم پزشکی کاشان: ۷۶
 18. دانشگاه علوم پزشکی کردستان: ۷۲
 19. دانشگاه علوم پزشکی کرمان: ۱۱۰
 20. دانشگاه علوم پزشکی گلستان: ۶۲
 21. دانشگاه علوم پزشکی گیلان: ۱۰۰
 22. دانشگاه علوم پزشکی مازندران: ۹۸
 23. دانشگاه علوم پزشکی همدان: ۱۰۵
 24. دانشگاه علوم پزشکی یزد: ۹۰
 25. دانشکده علوم پزشکی آبادا: ۲۰
 26. دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: ۱۴۰

ظرفیت های گفته شده مربوط به کنکور ۱۴۰۰ بوده و با تصویب قوانین جدید، پیش بینی می شود تعداد پذیرش پزشکی در کل دانشگاه های کشور افزایش یابد.

مطالب مرتبط
همه چیز در مورد کنکور ۱۴۰۱
بودجه بندی کنکور ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

تلفن کنکور آسان است